TECHNIKAI PROGRAM 2027

DEMO PROGRAM – VAIL 2027

ÖSSZEFOGLALÓ:

A 2024-2027-es időszakban folytatjuk a sikeres Technikai Programot, ahol a résztvevők alapos technikai képzést kapnak, majd a program kimeneti pontján, a végső válogatást követően a democsapat tagjává is válhatnak. Mindamellett, hogy az érdeklődők látványos és élvezetes fejlődésen mennek keresztül, további élményekkel gazdagodhatnak, mint a formációs sízés élménye és egy jó csapat hangulata.

A „Technikai Program 2027” első szakasza idén novembertől a 2026 januári válogatóig tart. Ebben az időszakban minden SMSZ tag részt vehet az edzéseken és a táborokban. Azoknak, akik elkötelezettek a későbbi democsapatba kerülés iránt, a folyamatos részvétel kifejezetten ajánlott, mivel a technikai egységesítés és az elvárható magas szintű technikai felkészültség ezek során alakul ki az előzetes tapasztalattól függetlenül.

A biztos alapok formálása már a száraz felkészüléseken kezdődik, ezért heti rendszerességgel tervezünk erőnléti és koordinációs edzéseket. Amikor a hazai hó és pályaviszonyok megengedik, heti egy napon itthon is síre állunk, a havi egy háromnapos edzőtábor mellett. A „Technikai Program 2027” csapattagjai számára egy szezonzáró formáció síző tábort is tervezünk, melyet a democsapat oszlopos sízői fognak vezetni!

 

A PROGRAM VEZETŐI:

PROGRAMVEZETŐ / EDZŐ:          Kovács Tamás
INNOVÁCIÓS FELELŐS:                 Hargitai László
INTERSKI MANAGER:                     Benczúr Gyula
SMSZ ELNÖK:                                  dr. Egri Katalin

 

A PROGRAM FELÉPÍTÉSE:

A „Technikai Program 2027” a következő állomásokból áll a 2027-es Vailben megrendezendő Interski kongresszusig bezárólag:

  • Technikai felkészülési táborok 2026. januárig.
  • Formációs gyakorlatot összeállító táborok a megmérettetések előtt: 2026. januárjától a 2026-os samnauni Európa Bajnokságig.
  • 2026 őszétől felkészülés az Interski kongresszus bemutatóira az új demo válogatottal.

A technikai felkészülési táborok mindenki számára nyitottak és biztosítják a sítechnika magas szintre való fejlesztésének lehetőségét. Az egyéni fejlesztésen kívül síelünk követést és kis létszámú formációkat, de elsősorban a sítechnika fejlesztésére koncentrálunk. Ezekbe a táborokba várjuk mindazokat, akik szeretnék fejleszteni sí- és szakmai tudásukat és belekóstolnának a formációs síelésbe. A technikai táborok egyfajta szakmai műhelyként is funkcionálnak, ahol a magasiskolai elemekig eljutva megbeszéljük és megértjük az összefüggéseket a sítechnika és annak biomechanikája között.

A formációs gyakorlatokat összeállító táborokban mindig egy adott rendezvényre készülünk és a formáció koreográfiát gyakoroljuk. Egy rendezvényt mindig legalább egy ilyen tábor előz meg azzal az előfeltétellel, hogy a technikai táborokban már a sítechnika szempontjából is összecsiszolódott a csapat.

Ezekbe a táborokba azok kapnak meghívást, akiket a program vezetője kiválasztott a soron következő eseményen való részvételre. Egy szezonon belül is változhat, hogy ki kerül be a csapatba, ez az aktuális teljesítményen múlik. Nincsen előre meghatározott “keret”, de értelemszerűen a stabilan jó demonstrációkat bemutató résztvevők a csapat magját fogják képezni.

Demonstrátor megmérettetések a kongresszusok és a demonstrátor versenyek. A bemutatók megsíelésén kívül a demonstrátorok feladata a kapcsolatépítés, a szakmai ismeretek megszerzése és továbbadása a kongresszus nemzetközi résztvevőinek (pl. előadás formájában) és az eseményt követően a magyar síoktató társadalom számára (pl. blog beszámolók, szakmai estek).

További technikai programok a democsapaton kívül:

A válogatót követően további tematizált táborokban fejleszthetik tudásukat az érdeklődők, valamint a szezonvégi “Síelj Demosokkal!” tábor is megrendezésre kerül.

 

A TECHNIKAI PROGRAM TEMATIKÁJA:

Az alapiskolai kérdések gyakran felmerülnek, továbbá lehetőség és szükség is van azok fejlesztésére. Az ilyen készségek, mint az átállási és alkalmazkodási képesség és egyéb koordinációs területek fejlesztése nemcsak a formációsíelők számára fontos, hanem mindenkinek elengedhetetlen a helyes téri tájékozódás és az eredményes síelés érdekében. Ezért külön figyelmet fordítunk ezekre a területekre.

A jó síelőnek és a kiváló síoktatónak tisztában kell lennie a biomechanika alapelveivel és a mozgásszerkezet fogalmával. Itt lehetősége lesz mindezeket elsajátítani és a gyakorlatban alkalmazni. A magas szintű technikai elemek között fogunk dolgozni az időzítések, a terhelések és az éladagolás finomításán. Emellett folyamatosan előkerülnek a formációsíelés örömei és kihívásai is.

 

ÉRTÉKELÉS ÉS A CSAPATBA VALÓ BEKERÜLÉS:

A Hungarian Interski Demo Team az SMSZ hivatalos demonstrátor csapata (democsapata), mely a szervezet fennállása óta részt vesz az Interski és egyéb (pl. ISIA) kongresszusokon és más demo versenyeken. Ezeken a rendezvényeken a formációs sízés mellett a csapattagok aktívan részt vesznek a szakmai tapasztalatcserében.

Egy SMSZ demonstrátor számára nem csupán az egyéni vagy formációs gyakorlatok bemutatása lényeges, hanem a hazai és nemzetközi síoktatókkal való kapcsolat kiépítése, az SMSZ-ben és a Magyarországon működő aktív síélet és szakmai munka népszerűsítése.

A résztvevők és csapattagok technikai fejlődésének követésére egy belső értékelési rendszert dolgozunk ki. A csapatba válogatás a sítudás és a felkészülés során mutatott aktivitás és szakmai munka szerint történik. A sítudás értékelése a felmérő táborokban történik a következő gyakorlatok alapján:

  • Forgatott rövid lendület
  • Karcolt rövid lendület
  • Karcolt hosszú lendület
  • Kisebb formációkban különböző pozíciókban teljesített bemutatás

Az értékelés szempontjai:

  • A technikai elemek egyértelmű, jól felismerhető, stabil, demonstratív bemutatása
  • Igazítások, korrekciók (redukáltan / alig észrevehetően legyenek láthatók)
  • Vezető és követő szerepek jó megnyilvánulása
  • Meghatározott időzítési és dinamika karakter megvalósítása – célforma alapján

A gyakorlatokat a táborvezető/vizsgáztató 0-6 skálán értékeli, amely azt a célt szolgálja, hogy egyrészt a felkészülést végző demonstrátorok visszajelzést kapjanak, másrészt pedig a válogatás alapjául szolgáljon.

A demonstrátorok emellett értékelik egymást és saját teljesítményüket. Mindez segít az önismeret és a csapategység alakításában. Ez közös gondolkodásra is sarkallja a csapattagokat. A csapatkapitány és a vezető ember nem feltétlenül ugyanaz a személy! A vezető és a csapatkapitány szerepről a többi csapattag visszajelzését is figyelembe véve a program vezetője dönt.

 

PROGRAMTERVEZET:

2024. december 11-14. Murau Technikai Program – 1. Tábor
2025. január 9-12. Lachtal Technikai Program – 2. Tábor
2025. február 6-9. Murau / Salzstiegl / Turracher Höhe / Lachtal Technikai Program – 3. Tábor
2025. március 6-9. Murau / Salzstiegl / Turracher Höhe / Lachtal Technikai Program – 4. Tábor
2025. április 9-13. Turracher Höhe / Kitzsteinhorn Technikai Program – 5. Tábor – FELMÉRŐ TÁBOR
2025. április 24-27. Kitzsteinhorn Síelj Demosokkal! – Szezonbúcsúztató formációs tábor Mindenkinek
2025. november Technikai Program – 6. Tábor
2025. december Technikai Program – 7. Tábor
2026. január Technikai Program – 8. Tábor – DEMO KIVÁLASZTÁS

 

A technikai felkészülésben és a formációs táborokban videó- és képanyag készül a csapatról. A résztvevők beleegyeznek abba, hogy a felvett videó- és képanyag megjelenjen az SMSZ és szponzorainak kommunikációs csatornáin és médiafelületein. A résztvevők továbbá aktívak ezen anyagok megosztásában, népszerűsítésében.

TECHNIKAI PROGRAM 2027 REGISZTRÁCIÓ: https://bit.ly/42oMb2V