Az SMSZ a nemzetközi kapcsolatok ápolásával és sportdiplomáciai tevékenységgel igyekszik szolgálni a sí- és egyéb havas sportok oktatásának ügyét. 

A sí és más havas sportok oktatói szervezeteiből álló nemzetközi szövetségekben a tagországokat egy nemzeti szervezet képviselheti. A képviseletre olyan, a havas sportok oktatásával foglalkozó szervezet jogosult, amelyik megfelel a nemzetközi standardoknak. Magyarországot az Interski International, IVSI, ISIA nemzetközi szövetségekben az SMSZ képviseli. Aktívan részt vesz e szervezetek munkájában, biztosítva ezzel a szakmai és a sportbaráti kapcsolatok építését, fenntartását a nemzetközi oktatói szervezetekkel és a tagországok oktatóinak szervezeteivel.

Jelentősebb nemzetközi szereplések

Interski Kongresszus (St. Anton, Ausztria)
Interski Kongresszus (Nosawa-Onsen, Japán)
Interski Kongresszus (Beitostolen, Norvégia)
Interski Kongresszus (Crans Montana, Svájc)
IVSI Kongresszus (Lech Zürs, Ausztria)
Interski Kongresszus (Pyeong Chang, Korea)
IVSI Kongresszus (Mátraszentistván)
Interski Kongresszus (St. Anton, Ausztria)
IVSI Kongresszus (Alpe d’Huez)
Interski Kongresszus (Ushuaia, Cerro Castor, Argentina)
Interski Kongresszus (Pamporovo, Bulgária)
Interski Kongresszus (Levi, Finnország)

1991
1995
1999
2003
2005
2007
2009
2011
2013
2015
2019
2023 Levi (Finnország)

A Leviben szereplő 10 fős Hungarian Interski Demo Team összeállítását és felkészítését a Technikai Program keretében Kovács Tamás Máriusz végezte. További info a 2023-as Interski Demo csapat 10 tagjáról es a finnországi kongresszusról.

2019. Pamporovo (Bulgária)

11 fős demo csapat szerepelt, a bemutatókat Polacskó Dániel koreografálta. A technikai bemutatókat, a magyar workshopokat és előadást kiképző oktatónk tartották. A Demo csapattal együtt a magyar delegáció Pamporovoban 28 főt számlált.

2015. Ushuaia (Argentína)

A déli féltekén szeptemberben rendezték a kongresszust. Földrajzi fekvésére tekintettel a patagóniai városkát „A világ vége” (Fin del Mundo) elnevezéssel is illetik. Itt 13 fős szakmai delegáció képviselte a magyar síoktatást. A delegáció tagjai vettek részt a demo-menetekben is, Polacskó Dániel felkészítésével.

2011. St. Anton (Ausztria)

25 év után ismét az ausztriai St. Antonba tért vissza az Interski Kongresszus. Erre a világtalálkozóra a hely közelsége miatt nagyobb méretű csapattal, 19 fővel készült a Hungarian Interski Demo Team ismét Ozsváth Miklós vezetésével. A delegációt mintegy 30 magyar szurkoló is elkísérte

2007. Pyeong Chang (Dél-Korea)

11 fős csapat vett részt a nemzetközi szakmai találkozón Ozsváth Miklós vezetésével.

2003. Crans-Montana (Svájc)

A 15 fős csapat három szalagos-fomációval, extrém-carver bemutatóval szerepelt, a felkészítő Szabó László volt.

1999. Beitostolen (Norvégia)

7 fő demonstrátor, edző: Vincze P. Márton

1995. Nosawa-Onsen (Japán)

10 fő demonstrátor, edző: Vincze P. Márton

1991. St. Anton (Ausztria)

Az SMSZ Demo csapata először az 1991. évi St. Antonban rendezett Interski Kongresszuson mutatkozott be – ekkor vették fel a Síoktatók Magyarországi Szövetségét az Interski International, a havas sportokat oktatók világszervezetének tagjai közé. A magyar csapat 9 fővel szerepelt, Vincze P. Márton szakmai vezetésével.

Az INTERSKI International az ernyőszervezete a havas sportok oktatásával foglalkozó szakembereket tömörítő nemzetközi szövetségeknek: ISIA, IVSI, IVSS.

Hazánkat az INTERSKI International szervezetében a Síoktatók Magyarországi Szövetsége (SMSZ) képviseli 1991 óta.

A szervezet négyévente rendezi világkongresszusát, amelyen a résztvevő tagországok bemutatják egymásnak szakmai tudásukat. A különböző nemzeti szövetségek kiképző oktatói elméleti előadások és gyakorlati workshopok keretében adják át egymásnak az oktatás terén szerzett tapasztalataikat, új megoldásaikat a legkülönbözőbb szakágakban (alpesi sí, sífutás, snowboard, telemark, adaptív). A nemzetközi eszmecsere legfőbb célja, hogy a világ minden táján minél többen kapcsolódjanak a téli sportokhoz és a síoktatók egyre magasabb színvonalú szolgáltatásokat nyújtsanak az emberek téli rekreációs tevékenységéhez.

Az SMSZ delegációja négyévente minden világtalálkozón aktívan jelen van, formációs sí bemutatókat, előadásokat és a havon workshopokat tart. A „Magyar Síoktató Válogatott” (Hungarian Insterski Demo Team) eddig minden Interski Kongresszuson formációs síelés bemutatóval lépett föl. A mindenkori delegációnak fontos feladata az is, hogy a kongresszuson látottakat, hallottakat összegyűjtse, rögzítse, feldolgozza és minél szélesebb körben elérhetővé tegye, a hazai szakmai programokon, továbbképzéseken közreadja a szakmabelieknek és a leendő síoktatóknak. A kongresszuson bármely magyar sí-, és snowboardoktató vagy érdeklődő részt vehet a magyar csapathoz csatlakozva. 

További információ az Interski2023 Congress-ről

Az IVSI (Internationaler Verband der Shneesport-Instruktoren) a nem főfoglalkozású, önkéntes síoktatók nemzetközi szervezete. Ezek az oktatók munkájukat a szabadidő aktív eltöltésére szerveződő egyesületekben, turistaszervezetekben, sportszervezetekben és egyéb keretek között oktatnak, többnyire főfoglalkozásuk mellett.

Az SMSZ az IVSI nemzetközi szövetségnek 1990 óta tagja.  

Az IVSI által szervezett kongresszusoknak is rendszeres résztvevője az SMSZ. 2005-ben az ausztriai Zürs-Lechben képviseltük hazánkat. 2009-ben szervezőként a Mátraszentistváni Síparkban az SMSZ szervezte 11 ország részvételével az IVSI Kongresszust a Mátraszentistváni Síparkban, majd 2013-ban a franciaországi Alpe d’ Huezbe is küldtünk SMSZ delegációt és Demo csapatot.

Az ISIA (International Ski Instructors Association) a hivatásos síoktatók nemzetközi szervezete, melynek az SMSZ 2004 óta tagja.  E szervezet fontos szerepet tölt be a hivatásos síoktatók nemzetközi együttműködésében azzal, hogy megalkotta és közzétette a síoktatói hivatás gyakorlásához szükséges minimum feltételeket, azokat az elvárásokat, melyekkel a síoktatónak a munkavégzés során sítechnikai, metodikai és didaktikai tudásban valamint a biztonság terén rendelkeznie kell:

ISIA Quality Standard

Az ISIA szervezeti és szakmai munkáját többek között azzal is segítettük, hogy 2010-ben az ISIA Elnökségének egyik ülését, 2011-ben pedig a biztonságos síoktatás kérdésével foglalkozó szakmai konferenciáját szerveztük meg Budapesten. 2020-ban újabb találkozót szervezünk Budapesten a tagországok képviselőinek részvételével.

 

Az 1991-ben megalakult Iskolai Síoktatók Egyesülete (ISE) az SMSZ hazai társszervezete, amely az iskolai sítáborokat szervező testnevelő tanárok továbbképzése terén aktív. Az ISE képviseli Magyarországot az iskolai síoktatók nemzetközi szervezetében az IVSS-ben.

Az SMSZ az utóbbi években meghatározó szerepet vállalt az Európai Bizottság előtt folyamatban lévő egyeztető eljárásban, ahol számos tagországgal karöltve tiltakozik az ellen francia, osztrák és olasz, alapvetően piacvédő előterjesztés ellen, hogy a közösségi piacon bevezetni tervezett, a síoktatói képesítést igazoló un. szakmai kártya kiváltásának feltétele az un. Eurotest legyen. Az Eurotest lényegében egy versenykörülmények között megrendezett óriásműlesikló futam igen magas limitidővel. Véleményünk szerint a jó minőségű síoktatásnak nem feltétele az, hogy az oktató versenypályán is jól tudjon teljesíteni.

2019.06.24-én hatályba lépett A Bizottság (EU) 2019/907 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. március 14.) a szakmai képzések elismeréséről szóló 2005/36/EK irányelv 49b. cikke alapján a síoktatók közös képzési vizsgája létrehozásáról.

Sikeres közös képzési vizsga esetén a rendelet alapján a síoktató jogosulttá válik arra, hogy az uniós tagállamokban a diplomája automatikus elismerést nyerjen és ne kelljen országokként külön-külön a képesítése elismeréséhez (honosítás) eljárást kezdeményezni. Közös képzési vizsgát az a síoktató tehet, aki rendelkezik a rendelet mellékletében felsorolt képesítéssel (a mellékletben került felsorolásra országokként a legmagasabb képesítési szint és az a szervezet, ahol ezt meg lehet szerezni, esetünkben a Síoktató****, SMSZ). A közös képzési vizsga két tesztből áll: technikai teszt (eurotest, ami a FIS előírásainak megfelelően megrendezett óriás műlesiklás, melyet limit időre kell teljesíteni) és a biztonsági teszt (alpesi biztonsággal kapcsolatos elméleti és gyakorlati vizsga, lavinából mentés). A tesztek elvégzése nem kötelező. Mindazokra, akik nem kívánnak a lehetőséggel élni továbbra is a régi szabályok érvényesek.
Figyelemre méltó, hogy a jogszabály lehetőséget biztosít az automatikus elismerésre azoknak a síoktatóknak, akik a rendelet hatálybelépéséig megszerezték a Síoktató**** minősítést és a hatálybalépést közvetlenül megelőző öt évben legalább 200 napos szakmai tapasztalatot szereztek, kérhetik képzettségük automatikus elismerését.
A Bizottság legutóbbi ülésén ülésen bemutatásra került az automatikus elismerést megszerző síoktatók IMI informatikai rendszerbe történő regisztrálásának módja. Az IMI-ben regisztrált oktatók kapnak majd egy azonosító számot, amivel igazolni tudják, hogy rendelkeznek az automatikus elismeréssel. Amíg a rendszer véglegesül, az első szezonban bevezetnek egy olyan bélyeget, amely a síoktatói igazolványra ragasztva ad információt az automatikus elismerésről.